Haber

Kanada, Çin’den kaçan 10 bin Uygur’u kabul edecek

Kanada Parlamentosu, Çin’den kaçan ancak ülkeye geri dönmeleri için baskı gören 10.000 Uygur mültecinin kabulüne ilişkin öneriyi oybirliğiyle onayladı.

The Guardian’ın haberine göre dün Meclis’te oylanan karar, Kanadalı milletvekillerinin Şubat 2021’de Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygurlara ve diğer etnik Müslümanlara yönelik muameleyi “soykırım” olarak nitelendirme adımına dayanıyor.

Mecliste kabul edilen karara destek veren Kanadalı milletvekili Sameer Zuberi, düzenlediği basın toplantısında on binlerce kişinin bölgeden kaçtığını belirterek, en az 1600 kişinin Çin’in emriyle başka ülkelerde gözaltına alındığını veya zorla geri gönderildiğini savundu. ülkeleri.

Zuberi, Başbakan Justin Trudeau ve kabinesinin önergeyi desteklemek için oy kullandığını, ancak bağlayıcı olmamasına rağmen hükümetin “onu (önergeyi) gerçekleştirme niyetinde” olduğunu söyledi.

Zuberi, “(Öneri), Uygur halkına yönelik insan hakları ihlallerini kabul etmediğimizin açık bir işaretidir” dedi. dedim.

Teklif, 2024’ten başlayarak 2 yıl içinde 10.000 Uygur’un Kanada’ya yeniden yerleştirilmesini kapsıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği geçen yıl Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlallerine ilişkin bir rapor yayınladı.

Raporda, Çin’in Sincan’daki baskıcı ve ayrımcı uygulamalarının etkisinin sınırları aştığı vurgulanırken, çok sayıda kişinin gözaltı ve eğitim kamplarında zorunlu çalıştırma nedeniyle ailelerinden ayrıldığı veya baskı nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kaldığı vurgulandı. çevre.

Pekin yönetimi ise kampların terörle mücadele ve azınlıklara mesleki eğitim verme açısından değerli olduğunu savunuyor.

haber-defne.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu